Блог

Путівник по джину: історія, яким буває, що містить, як пити

Кожна людина має право на вибір. Це стосується і вживання алкоголю. Хтось взагалі воліє жити без міцних напоїв, комусь подобаються вироби, що мають невелику міцність, наприклад, вино, пиво, лікери.

Але багато хто обирає більш серйозні продукти. До них можна зарахувати і джин. За кілька сотень років існування він придбав масу шанувальників та є улюбленим зіллям справжніх поціновувачів елітного алкоголю.

Наша компанія пропонує найвищу якість виробу цієї поважної лінійки. Джин «Трафальгар» та «Де Ла Бо» від «Brandbar» користуються великою популярністю у любителів цього неперевершеного напою.

Ліки від чуми

Деякі дослідники доводять, що попередником джину були ефективні ліки від бубонної чуми, створені ченцями. Виникли вони ще у XII столітті в Голландії. Там були присутні самі ягоди ялівцю, які є одним з основних компонентів у рецептах сучасних алкогольних напоїв іменованих – «Gin».

Інші експерти стверджують, що творцем ялівцевої настоянки був лікар, хімік, фізіолог, який жив у XVI столітті у тій самій Голландії. Нібито саме Франциск Сільвій, він же Франс де ла Бое у пошуках дієвої мікстури від різних хвороб спробував змішати ялівцеві шишкоягоди та зерновий спирт.

Кілька десятків років було створено вже ціле підприємство, що готує напій, який отримав назву «jenever». Воно походило від французького «jemevre», що у перекладі значиться, як ялівець. Засновником першої фірми з виробництва джину був Лукас Болс.

Незабаром оригінальний, приємний на смак алкогольний виріб дістався Англії. Популярність там джина виявилася настільки величезною, що, як стверджують історики, вже в 1740 випуск його був у шість разів більший за виробництво пива.

Тисячі магазинів та питних закладів по всій країні, займалися продажем приємного смаку з помірною міцністю напою. Завдяки відносної дешевизні він став доступним навіть найбіднішим верствам суспільства.

Яким буває та що містить?

Джин можна вважати одним із найдавніших алкогольних напоїв. Розрізняють лише два його види – голландський та англійський. Вони відрізняються, насамперед, технологією виробництва. У Голландії ялівцеві ягоди спочатку змішують із спеціальним зерновим суслом. Маса, що вийшла, проходить попередній етап бродіння. Потім починається процес дистиляції.

Отриманий продукт кілька днів настоюється на рослинних компонентах. Крім ялівцю до складу входять інші прянощі, які виробники часто тримають у секреті. Заключне дійство – перегонка у спеціальних аламбиках, виготовлених із міді.

У свою чергу розрізняють кілька видів женеверу, як називається традиційне зілля. Женевер Jonge має на увазі «молодий» напій цієї лінійки. Він, як правило, має різкуватий і сухіший смак. Допустима кількість у ньому солодового вина – 15%, цукру – 10 г на 1 л.

Є ще категорія Oude. У «старому» женевірі теж 15% солодового вина, тільки дана цифра може позначати мінімальний зміст. Цукор допускається вже до 20 г. Відрізняється більш тонким, м’яким букетом, солодкуватим смаком.

Найдорожчий тип – Korenwijn. У цьому елітному напої від 51 до 70% солодового вина та 20 г цукру на літр. Як правило, цей цінний алкоголь кілька років витримується в дубових бочках, що робить його ще благороднішим.

Але все ж таки, загальновизнаною класикою вважається лондонський сухий джин. Саме він захопив зараз собі всю славу. До складу London Dry Gin крім традиційного ялівцю можуть входити цитрусові, мигдаль, корінь фіалки, коріандр, багато інших добавок. Має досить солідну міцність – до 47 градусів, висока якість, не містить цукру.

Алкогольні вироби «Де Ла Бо» та «Трафальгар» від компанії «Brandbar» випускаються з використанням класичної технології, що застосовується у виготовленні лондонського джину.

Як пити?

У чистому вигляді джин п’ють справжні фанати цього дивовижного напою. Як правило, вживають зілля в охолодженому вигляді. Невелику порцію можна випити залпом. Але багато хто любить їм смакувати. Задоволення в даному випадку отримують не так від смаку, як від неймовірно багатого букету ароматики.

Використовується джин і як один з інгредієнтів у складі безлічі коктейлів. Це відомі у всьому світі «Джин-тонік», «Бронкс», «Олександр», «Веспер» та цілий букет інших чудових міксів, завдяки яким можна отримати справжню насолоду. Головне – знати міру та використовувати лише якісну продукцію, в рядах якої займає почесне місце елітний алкоголь нашої компанії.

Залишити відповідь